Šunų artritas – paplitusi skausminga liga
Terjerai, kaip ir kitų veislių šunys, gali sirgti labai paplitusia liga – šunų osteoartritu (artritu). Juo pasaulyje serga kas penktas šuo. Tai skausminga sąnarių liga, atimanti iš šuns pilnavertį gyvenimą.
Šią, kaip ir daugelį kitų ligų sunku pastebėti – pats šuo juk nepasiskųs šeimininkui, kad blogai jaučiasi, kad jam skauda. Dar blogiau – osteoartrito simptomus dažnas šeimininkas palaiko tiesiog šuns senatvės požymiais ir nekreipia į juos dėmesio. Nieko nuostabaus, nes simptomai išties primena senyvo šuns elgesį, o ir osteoartritu dažniau serga vyresnio amžiaus šunys. Diagnozuoti osteoartritą gali tik veterinarijos gydytojas, tačiau pirmuosius ligos požymius turėtų pastebėti šuns šeimininkas.
Simptomai.
Osteoartrito požymiai gali būti:
– šlubavimas kuria nors galūne;
– šlubavimas po ilgesnio pasivaikščiojimo ar žaidimų;
– šuniui tapo sunku lipti laiptais ar įšokti į automobilį;
– šuo sunkiai keliasi ant užpakalinių kojų;
– pasivaikščiojimas teikia šuniui mažiau džiaugsmo, jis nenori toli bėgti (pavyzdžiui, atnešti pagalio).
Artritu sergantys šunys dėl nuolat jaučiamo skausmo gali tapti piktesni, dažniau loti ar kaukti, dažnai laižyti skaudamas vietas – sąnarius. Šuo nebesileidžia glostomas bei liečiamas, nes bijo, kad tai jam sukels dar didesnį skausmą. Artritas ypač paūmėja, kai atšąla oras ir kai yra drėgna.
Ką daryti, kad jūsų šuo išvengtų šios ligos? Artritas gali prasidėti ar paūmėti šuniui išsimaudžius šaltame vandenyje, sumušus sąnario vietą. Ši liga greičiau prasideda nutukusiems šunims, todėl labai svarbi yra šuns svorio kontrolė. Antsvoris papildomai apkrauna sąnarius, dėl ko šie greičiau dyla. Kontroliuoti svorį galima paskirtomis dietomis, griežtai normuojant šuns maisto kiekį, lepinant jį ne kaloringais skanėstais, o kitais būdais (nauju žaislu ar nauju pavadėliu). Kontroliuojant svorį taip pat savrbu nuolatinės, reguliarios treniruotės. Tačiau reiktų žiūrėti, kad šuo nepervargtų. Per didelis krūvis šuniui, t.y. jo sąnariams, nėra gerai, nes dėl to greičiau dyla sąnariniai paviršiai ir, jei šuo jau serga artritu, liga gali paūmėti. Labai padeda treniruotės vandenyje (jei šuo serga, tuomet šiltame baseinėlyje), nes plaukiojimas smarkiai neapkrauna sąnarių, o energijos išeikvojama daug, taigi, bus išvengta viršsvorio.
Gydymas ir priežiūra. Pirmiausia patariama reguliariai tikrinti šuns sveikatą pas veterinarijos gydytoją, galintį diagnozuoti osteoartritą ir rekomenduoti reikiamų gydymo priemonių kompleksą. Artritas yra neišgydomas, tačiau šiandien veterinarijos specialistai gali pasiūlyti labai veiksmingų vaistų, pagerinančių šuns būklę ir grąžinančių jam gyvenimą be skausmo. Yra netgi skanėstą primenančių tablečių, kurias šunys mielai praryja. Veiksmingesnis gydymas bus tada, jei gydymą medikamentais papildys kūno svorio reguliavimas ir kontroliuojamos treniruotės.
Be to, gydymas bus efektyvesnis, jei liga diagnozuojama ankstyvoje stadijoje, dar nespėjusi itin smarkiai pažeisti sąnario. Savalaikis gydymas padeda pristabdyti ligos progresavimą.
Artritu sergančio šuns sąnariai, dėl jaučiamo skausmo yra sustingę, tad nesitikėkite, kad susirgęs šia liga augintinis, tik pradėjus gydyti, vėl bus toks pat šoklus, judrus ir linksmas. Tačiau vaistais ir nuolatine priežiūra galima sugrąžinti šuniui pilnavertį gyvenimą.
Vaida Samuolytė, ryšių su visuomene agentūros „PR Service/Edelman Affiliate“ projektų vadovė.