Ar būtina veisti?
Tik faktai:
KOKYBĖ. Šuniuko kilmės dokumentai, išduoti kinologų organizacijos, dar nėra šuns kokybės garantas, o tik grynaveisliškumo įrodymas. Daugumos šunų nereikėtų veisti. Verta veisti tik genetiniu ir reprodukciniu požiūriu perspektyviausius gyvūnus, nes šuniukai turi pralenkti tėvus. Turintiems kitokių tikslų ne pro šalį žinoti: gyvybės „nesugrąžinsi“ atgal, net jeigu tai būtų akla ir suluošinta būtybė.
KAINA. Šuns gimimas – tai ne būdas prasimanyti pinigų (kai suprantamas teisingai). Rūpinimasis kalės ir naujagimių sveikata, kokybiška šuniukų priežiūra, geriausias pašaras, tinkamų auginimo sąlygų sudarymas, veterinarinë priežiūra (skiepai ir kt.), kilmės dokumentų forminimas, reklama – už visa tai tenka sumokėti prieš parduodant šuniukus. Dar pridėkime: pakankamai dažnai besilaukiančioms kalėms prireikia Cezario pjūvio, gimsta silpni šuniukai, prireikia dirbtinai maitinti tik ką gimusius šuniukus arba net užmigdyti silpnus padarėlius, siekiant išsaugoti likusiuosius.
PARDAVIMAS. Pirmą kartą laikantieji šunį arba kalę – nežinomi kinologų pasaulyje, todël nėra galimybių jiems daug padėti. Dar įvertinkime prarastą laiką ir ekonomines sąnaudas, kai tenka išlaikyti neparduotus šuniukus, kol šiems sukaks keturi, aštuoni ar daugiau mënesių. O ką daryti su neparduotais šuniukais?
GIMIMO DŽIAUGSMAS. Jeigu nusprendėte veisti todėl, kad Jūsų vaikai norėtų pamatyti, kaip gimsta maži šuniukai, žinokite: gimdymas dažniausiai prasideda vidurnaktį, per šventes, savaitgaliais arba veterinarinės gydyklos operacinėje. Kai kurios kalės nėra geros motinos – gimdymo metu jos elgiasi agresyviai. Be to, šuniukai gali gimti su didžiuliais fiziniais defektais, tenka juos užmigdyti.
LAIKAS. Patyrę veisėjai Jums papasakotų, kaip jie praleidžia daugiau kaip 130 valandų , kol išaugina puikią vadą. Pirmąsias dvi savaites (o kartais ir ilgiau) turite būti šalia mažųjų nuolatos – dieną ir naktį! Jūsų laukia ilgos bemiegės naktys. Net po šuniukų atjunkymo reikia rūpintis gera kalės mityba ir priežiūra. Dar laukia daugkartinis kasdienis šuniukų valymas, rūpinimasis jų sveikata, gera mityba, odos ir kailio priežiūra, kailio kirpimas, auklėjimas, socializacijos problemos. Jei neturite vietos atskirti silpno, nesveikuojančio šuniuko arba stokojate laiko, verčiau atsisakykite minties apie veisimą. Juk be galo sunku, beveik neįmanoma parduoti apleistus, prastos fizinės ir psichinës būklės šuniukus.
ŽMOGIŠKUMAS. Ar žinote, kur nukeliauja mūsų mažieji draugai? Tiek Lietuvoje, tiek kitose pasaulio šalyse yra daugybė benamių, valkataujančių šunų (didelė jų dalis – veisliniai), dalis jų kasmet miršta nuo išsekimo, ligų, papuola po automobilių ratais, o jų gretas papildo nauji „likimo broliai“.
Taigi, ar veisti?
TAIP, jeigu: šuo, abu jo tėvai bei Jūsų augintinio „partneris“ ir jo tėvai yra sveiki, neturi genetinių ydų; augintinis atitinka veislės standartą ir puikiai vertinamas parodose; yra stabilios psichikos (nebailus, neagresyvus), puikaus temperamento; turi keturis tituluotus protėvius trijose kartose; turi galiojančius ir Lietuvos kinologų draugijos (LKD) bei tarptautinės kinologų federacijos (FCI) patvirtintus dokumentus; esate pasirengę visoms galimoms išlaidoms, susijusioms su šuniukų ir kalės sveikatos priežiūra (įskaitant vet. paslaugas) mažiausiai 10 savaičių ir ilgiau, kol rasite tinkamus šeimininkus.
NE, jeigu: neturite atliekamo kambario, kur kalė ir šuniukai jaustųsi saugiai gimdymo metu ir po jo; negalite turėti tiek išlaidų, kiek prireiktų nenumatytais kritiniais momentais (gimdymo metu arba pirmąsias dvi savaites po jo); neturite informacijos apie būsimų šuniukų bei jų protėvių sveikatos sutrikimus, kuriuos gali perduoti ir patinas, ir kalė; sumanėte kergti kalę tik todėl, kad šito trokšta jūsų vaikai. Gimimo procesas nėra nei labai gražus, nei malonus, jis susijęs su krauju, netvarka, netgi su mažo šuniuko mirtimi, ypač jeigu neturite patirties. Dauguma dorų veisėjų, tinkamai prižiūrintys savo augintinius, nepralobsta juos pardavę, o patiria ekonominių nuostolių. Jeigu pasiseka parduoti šuniukus, belieka tik džiaugtis, o jei ne – kiekviena diena atneša išlaidų. Be to, gali paaiškëti, jog neparduoti šuniukai iš viso neturi jokios ateities. Vienintelis veisimo tikslas – PATOBULINTI, PAGERINTI VEISLĘ. Ir to reikėtų imtis labai atsakingai, prieš tai įgijus pakankamai žinių apie veislės specifiką. Sukurdami naują gyvybę, už ją ir atsakote.
Veisimo realijos: veisdami savo kalę rizikuojate jos sveikata ir net gyvybe; pajamos už parduotus šuniukus neviršija visų su veisimu susijusių išlaidų; Jūsų laukia bemiegės naktys; Net ir vieno šuniuko mirtis yra labai skaudi; Jokia veterinarinė pagalba nėra visagalė.